Detajet e pyetjes
Perse duhet te presim 4 vjet per te shkarkuar nje deputet ose kryetar bashkie?
01.12.2015 : 12:50:57 PM | | Ledian
15
650
shk
18
prgj

Shume vende nuk i japin mandat te bardhe te zgjedhurve te tyre, por i mbajne ne kontroll gjithmone duke i shkarkuar ashtu si i kane zgjedhur kur plas ndonje skandal. Mblidhen firmat dhe rivotohet perseri. 38 nga 50 shtete amerikane por dhe vende te tjera zbatojne kete mekanizem (recall). Vetem keshtu pushtetaret nuk mund te mashtrojne me, sepse askush nuk i ndeshkon. Vetem keshtu pushtetaret do jene te kujdesshem te perkujdesen per popullin dhe interesat publike.


Shto përgjigje
Ju lutem ose Regjistrohu në qoftë se ju doni të shtoni një përgjigje.
Përgjigjet e shtuara
01.13.2015 : 11:43:07 AM
5

Keshtu do zhduket dhe idea e premtimeve elektorale. Nuk do kete me premtime fare, por zbatim te asaj qe njerezit te urdherojne te besh ne emer te tyre. Njesoj si ne perfaqesimin privat! Suksese!01.13.2015 : 01:53:40 PM
5

Ketu qendron e bukura, se pushtetaret nuk kane frike se e dine qe nuk u ndodh asgje dhe mund te vjedhin te qete deri ne fund te mandatit. Rasti i Bashes psh e di qe nuk e fiton me Tiranen, dhe po vjedh cte munde duke shkaterruar dhe liqenin bashke me rruget e gjithe kryeqytetit01.13.2015 : 05:25:28 PM
4

Kesaj i thone prit gomar te mbije bar! Duhet te kemi butonin cdo dite per te kontrolluar dhe ndeshkuar cdo pushtetar qe perpiqet te beje korrupsion! DEMOKRACI PJESMARRESE! TANI DHE KETU!01.19.2015 : 10:39:26 PM
3

ON : DEMOKRACISE PJESMARRESE  

OFF:PUSHTETARVE TE BABEZITUR 

 

 01.24.2015 : 12:53:50 AM
2

Duhet menduar se per cfare arsye duhet shkarkuar, ne baze te nje procesi gjyqesor apo jo? Nese eshte proces gjyqesor, duhet te presim me gjate sesa zgjat dhe vete mandati 4 vjet :(01.24.2015 : 02:37:06 PM
3

Vetem kur ti zgjedhe populli njerezit e tij me te mire, per ate cfare kane bere ne jete, jo militantet e partive qe behen te njohur vetem per llogje, per ndarje vendesh pune, etj. PO vazhdoi keshtu, njerezit me te mire i rrine larg partive sepse nuk jane intrigante dhe perfitues ordinere. Njerezit duhet te kene mundesi te zgjehdin mjeke, ekonomiste, juriste qe ata mendojne se i meritojne besimin e tyre. JO besniket e liderit te partise por njerezit profesioniste duhet te jene perfaqesues te popullit.01.24.2015 : 09:36:14 PM
2

Por duhet te ndalojme dhunen, qe gangsteret lokale mund te ushtrojne mbi qytetaret pervec shitjes se votes. 01.24.2015 : 09:54:43 PM
2

Ne kete menyre, Kastriot Islami qe nderroi partine dhe u hodhe nga PD do te ishte shkarkuar direkt nga populli, sikur populli te kishte kete mundesi.. Me pelqen i like that, nuk e di nese ka probleme kushtetuese?01.24.2015 : 10:56:31 PM
2

Per kryetarin e bashkive dhe komunave do ishte fiks, sepse do i benim gjithmone presion qe te mos shkaterronte qytetet apo shperndante vende pune injoranteve dhe militanteve"01.24.2015 : 11:11:23 PM
2

Shkarkim ne cdo moment, me duket nje instrument i madh ne duart e qytetareve. Ndoshta nuk aplikohet por thjesht ekzistenca frikeson deputetet te mbajne kontaktet dhe te degjojne zgjedhesit e tyre cdo dite jo sa marrin votat dhe kujtohen pas 4 vitesh per ti genjyer perseri