Detajet e pyetjes
A duhet te zgjedhe populli drejtorin e pergjithshem te policise dhe ti jape nje rroge shume te larte?
01.13.2015 : 06:03:39 PM | | Arditi
5
509
shk
7
prgj

Ceshtja e sigurise dhe lufta ndaj trafiqeve dhe pushtetareve te korruptuar do behet nese policia del nga kontrolli i krimit dhe politikes dhe vihet ne sherbim te qytetareve


Shto përgjigje
Ju lutem ose Regjistrohu në qoftë se ju doni të shtoni një përgjigje.
Përgjigjet e shtuara
01.19.2015 : 03:09:36 PM
1

Kur policia dhe prokuroria mos te emerohen nga mafjozet ata do punojne per popullin. Perndryshe njerezit do presin kocka nga qielli, por me shume se kocken do marrin vetem dellin, si po ndodh prej 24 vitesh.

Ka shume eksperienca evropiane, qe ofrojne pagesa qindra mijera euro ne vit, per FUNKSONARET E LARTE qe kane role shume te rrezikshme. Psh, Drejtori i Policise italiane, merr 20 fish rrogen e Presidentit italian, keto jane rroga te vecanta dhe nuk futen ne kategorine e funskionareve normale te vendit.

Flm01.19.2015 : 06:26:28 PM
1

Pyetje e veshtire: ndoshta nuk jemi "pjekur" akoma per nje fushate elektorale per policine e shtetit. Dihet qe ne zgjedhje premtohen shume gjera: mund te premtohet edhe nje rend "selektiv". Pra me kujdes...01.19.2015 : 10:19:30 PM
1

Ndoshta duhet menduar pak me gjere se kaq dhe jomeodomos me instrumentat e vjeter te nje politike te vjeter. Instrumenta te reja per nje lloj politkberje te re!

Nuk behet fjale per fushate elektorale Klasike dhe as per zgjedhjen e nje personi qe duhet te ndjeke nje axhende politike  ajo i takon qeverise dhe ministrit brendshem (indirizzo politico)  Ne kete rast qytetaret mund zgjidhnin njerin prej 10 personave te dale nga nje konkurs publik. Pasi hidhen cv on line diskutohen profilet nje jave ne opinionet publike dhe zgjidhet ai qe GEZON BESIMIN E POPULLIT. Meritokraci+Demokraci.Asnje instrument ius humanum eshte perfekt, por vetem keshtu mund te shpetojme kete vend te zhytur ne banalitetin kriminal te njehsuar me politiken. Parola di un giovane costituzionalista coi piedi per terra ;)

 

 

 01.19.2015 : 10:48:37 PM
1

Qindra djem te diplomuar ne akademi perendimore mund te sillnin profesionalizem, ne vend te policeve barkalece futur ne pune me lek, mik e parti. Nje polici per TURP qe eshte shembelltyra e ketij shteti banal dhe hajdut! Ka frike me te madhe sesa mos ndryshimi i kesaj gjendje donkishotesteke hajduteske prej 24 vitesh??? Mah!

 01.24.2015 : 01:00:05 AM
0

Une them qe me pare te behet nje konkurs publik, pastaj 10 me te miret te kandidojne, on line me cv dhe nje videoprezantim te shkurter, ose takim pyejte pergjigje on streaming, si bejne 5 stelle ne itali. Mua me duket ide e mire, qe policia te kthehet ne kontroll dhe sherbim te popullit dhe jo partive dhe interesave te tyre klienteliste.01.26.2015 : 01:46:54 PM
0

POOOOOOOOOOOOOOOO! 

PROKURORIA DHE POLICIA DUHET TE ZGJIDHET NGA POPULLI QE TE PUNOJE PER POPULLIN.

PIKE....02.06.2015 : 02:25:31 PM
0

Sikur prokuroria dhe policia te varej nga populli, politikanet vareshin ne mes te dites per ate qe i kane bere ketij vendi !!